Парламентський комітет з питань фінансів, податкової та митної політики не планує розглядати урядовий законопроект №2571 про окремі питання функціонування банківської системи, ухвалення якого є prior action за новою програмою співпраці з Міжнародним валютним фондом (МВФ). Як оголосив на своїй прес-конференції заступник голови комітету Олександр Дубінський, комітет має намір працювати з альтернативним законопроектом.
«Ми не плануємо його розглядати (№2571). Його потрібно кардинально змінювати та подавати альтернативний до нього законопроект. Це, в принципі, позиція, обговорена з головою комітету. Тому що цей законопроект, який вніс Кабінет Міністрів, він не просто суперечить логіці, а суперечить, в принципі, правовій системі та Конституції. Він вимагає підмінити норми власності, які закладено у Конституції, рішеннями Національного банку та Фонду гарантування вкладів», — вважає Дубінський.
На його думку, авторів цього законопроекту, якщо вони працюють в Нацбанку, має бути звідти звільнено, і їм необхідно заборонити працювати у фінансовій системі, оскільки закладене у законопроекті регулювання правовідносин між кредиторами, вкладниками, акціонерами та банками є «повним правовим нігілізмом».
Відтак, Дубінський пообіцяв розробити альтернативний законопроект, націлений на зменшення ролі НБУ при визнанні банків неплатоспроможними. При цьому, декілька тижні тому депутат долучився до протестувальників під Нацбанком, які вимагають звільнити керівництво НБУ.
Разом з Ігорем Палицею, Олександр Дубінський є ключовим спікером Коломойського в парламенті. Удвох вони очолюють т.зв. «групу Коломойського», яка складається приблизно з 20 нардепів.
Нагадаємо, що на виконання умов Міжнародного валютного фонду, Кабмін 12 грудня зареєстрував у Верховній Раді законопроект №2571, який, зокрема, пропонує встановити за Верховним Судом розгляд справ про виведення банку з ринку, можливу докапіталізацію державою та відшкодування збитків за визнання банку неплатоспроможним. Згідно з ним, всі поточні судові справи з цих питань на стадії апеляції має бути передано на розгляд Великої палати Верховного Суду. Законопроект встановлює, що у разі визнання банку неплатоспроможним його власники мають право вимагати через суд лише відшкодування, для розрахунку якого залучатимуться аудитори.
Документ, у разі ухвалення, також заборонить у рамках забезпечення таких позовів зупиняти дії рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів) НБУ, а також забороняти НБУ та його працівникам здійснювати певні дії. Також, НБУ зможе вимагати зміни складу ради або правління банку, якщо він вважає їх неефективними, а також зобов'язати банк визначати пов'язаних осіб до здійснення операцій із ними. Згідно із законопроектом, банк буде зобов'язаний постійно підтримувати рівень ліквідності та фінансування, достатній для забезпечення своєчасного і повного виконання своїх зобов'язань, і одночасно дотримуватися мінімальних значень нормативів ліквідності, які встановив Нацбанк.