У позові Міністерства юстиції США проти Ігоря Коломойського і Геннадія Боголюбова, які детально розбирав НВ Бізнес йдеться про схеми активну участь у яких брали компанії, зареєстровані на Кіпрі.
В тексті НВ Бізнес зазначаються деякі аспекти системи шахрайства.
Наприклад: «Багато підставних компаній використовували одну і ту ж адресу... Принаймні 56 окремих організацій стверджували, що вони розташовані за адресою Archiepiskopou Makariou III Avenue, 155 Proteas House в Лімассолі, Кіпр. Вони також неодноразово використовували одних і тих же зареєстрованих агентів: Icaza, Gonzalez Ruiz & Aleman (BVI) Trust Limited була вказана в якості зареєстрованого агента для 12 окремих юридичних осіб, а Equity Management & Accountancy Corp була вказана в якості зареєстрованого агента для 16 юридичних осіб. Одні і ті ж дві уповноважені особи (жоден з яких не був Коломойським або Боголюбовим) разом фігурують у 48 різних організаціях-оболонках», — сказано в позові Мін'юсту США.
Загалом в документі міністерства стверджується, що Ігор Коломойський і Геннадій Боголюбов вказувались як бенефіціарні власники 35 підприємств, що виявились фіктивними, вони використовувалися для переказу грошей, незаконно виведених з ПриватБанку. Якнайменше 96 організацій, які приймали участь в цих транзакціях, мали зазначеними спільних секретаря, директора, особу з правом підпису, зареєстрованого агента або адресу з одним акціонером підприємств, які відкрито належали Коломойському і Боголюбову, багато з цих підприємств мають кілька спільних осіб.
«Співробітники ПриватБанку були змушені діяти в якості посадових осіб і директорів цих підставних компаній, і їм було доручено підписати відповідні документи. Як мінімум 59 різних підставних осіб вказали співробітників ПриватБанку в якості посадових осіб чи директорів. Ці співробітники не були сумлінними посадовими особами та директорами — вони не виконували обов'язки і не несли відповідальність посадових осіб і директорів компаній, які були порожніми оболонками», — стверджує Мін'юст США.
Виведені з ПриватБанку кошти, за даними американського міністерства, за лічені хвилини переводили через десятки підставних осіб. «Кіпрське відділення ПриватБанку використовувалося для відмивання викрадених кредитних коштів», — сказано в документі.
Мін'юст США також згадує перевірку Нацбанком України кіпрського відділення ПриватБанку. В його рамках НБУ визначив, що це був інструмент, використаний для відмивання грошей для Коломойського і Боголюбова. НБУ виявив, що активи філії в більшості своїй були вигаданими; що позиковий портфель філії складався майже виключно з позик, наданих підприємствам, що належать і контрольовані Коломойським і Боголюбовим; що надане забезпечення було недостатнім і не відповідало нормативним вимогам; і що метою позик, видаваних філією, було приховати кінцевих бенефіціарів і джерело коштів.
Мін'юст США також згадує, що ПриватБанк у той час, коли його власниками були Коломойський і Боголюбов, «пропонував процентні ставки вище середніх ринкових, щоб спонукати ні в чому не винних громадян України і приватних осіб по всьому світу довірити свої заощадження банку. Коломойський і Боголюбов зрадили цю довіру і забрали гроші собі».
Акціонерами компанії є Коломойський і Боголюбов, їх партнерами в США — Мордехай Корф і Урі Лейбер.
Сам Ігор Коломойський спростовує будь-які звинувачення у відмиванні коштів, виведених з ПриватБанку. «Це білий прозорий бізнес. Коли туди давали гроші, я прямо казав: це мої гроші, які я заробив. Частина з них була від продажу активів [російської металургійної і гірничодобувної групи зі штаб-квартирою в Лондоні] Евразу свого часу, в 2008 році. З того часу ми туди [в США] інвестуємо, але це ж не тільки нерухомість», — сказав він в інтерв'ю НВ.
Після висунення позову 6 серпня американським Мін'юстом Ігор Коломойський знову виступив із заявою, в якій заперечує всі звинувачення і наполягає, що всі інвестовані у США гроші зароблені їм в інших бізнесах і угодах, і не належать ПриватБанку.