Ігоря Коломойського звинувачують у тому, що виведенні гроші з українського банку він вклав у нерухомість на території США. (Українська правда)
Один з найбагатших українських олігархів, Ігор Коломойський знаходиться під слідством великого журі США (US federal grand jury). Він підозрюється у відмиванні сотень мільйонів доларів з нерухомості на території США, повідомляє BuzzFeed News.
Велике журі США вивчає фінанси Коломойського, колишнього бізнес-партнера президента Володимира Зеленського. Мільярдера звинувачують у створенні схеми для виведення грошей з найбільшого банку країни «ПриватБанку», через лабіринт офшорних компаній, та вкладання їх у об'єкти нерухомості, такі як офісні вежі та металургійні комбінати в США.
Розслідування великого журі проводиться в Клівленді, штат Огайо, та є спробою США відстежити мільйони, які Коломойський і його спільники провели через банки.
Серед покупок: розкішний 484 номерний готель в Клівленді з видом на озеро і 21-поверхову офісну споруду.
Коломойський і його бізнес-партнери володіють десятками гектарів землі (3 млн кв футів), та комерційної нерухомості в Клівленді. Також їм належить сталеливарний комбінат Warren в Огайо.
Більше року федеральні агенти відстежували мільйони доларів, які були відправлені в США від компаній, що належать Коломойському та Боголюбову, для купівлі об'єктів нерухомості, в тому числі чотирьох хмарочосів у центрі Клівленда, в період приблизно з 2008 по 2013 рік, як повідомляє джерело видання.
Коломойський повідомив виданню, що не знав про розслідування великого журі. Він заявив, що не порушував ніяких законів, і з ним не зв'язувалися з Мін'юсту США.
Бізнес-партнер Коломойського Геннадій Боголюбов, який теж був акціонером «Приватбанку», заявив, що ніколи не брав незаконно гроші в банку, і що нерухомість в США була куплена із законних засобів.
У зв'язку з розслідуванням великого журі федеральні агенти США, неодноразово приїжджали в Україну, в тому числі в лютому 2020 року, де вони зустрічалися з генпрокурором Русланом Рябошапкою, Артемом Ситником і слідчими з НАБУ, для обговорення справи проти олігарха. Одразу після цього, на початку березня, генеральний прокурор Рябошапка був знятий з посади, а 28 квітня правоохоронний комітет Верховної Ради підтримав законопроєкт, який розширює підстави для звільнення очільника Національного антикорупційного бюро, Артема Ситника.
В видавництві BuzzFeed нагадують, що у розслідуванні, яке провів НацБанк було виявилено дефіцит в бухгалтерських книгах «Приватбанку» на $5,5 млрд. Регулятор назвав це «масштабним і скоординованим шахрайством», в якому брали участь основні акціонери Приватбанку, а саме Коломойський і Боголюбов. Щоб утримати банк від краху, а українську економіку від дефолту, уряд був вимушений використав кошти платників податків, щоб закрити діру.
Велике журі вирішує, чи достатньо доказів, що Коломойський скоїв злочин щоб посадити його на лаву підсудних. Якщо велике журі вирішує, що доказів достатньо, особі буде пред'явлено звинувачення.
Між Україною та США немає домовленісті про екстрадицію. Якщо велике журі визнає Коломойського винним, Зеленський, Венедиктова та Баканов можуть зіткнутися з не простою ситуацією, в якій їм прийдеться вирішувати, чи допомагати процесу розслідування, чи встати на його шляху.
Нагадуємо, що розслідування що ведеться може кинути тінь і на президента України Володимира Зеленського. До того як стати президентом, Зеленський знімався в комедійному серіалі «Слуга Народу» на телеканалі, що належить Коломойському та має особисті стосунки з мільярдером, який контролює електроенергію, засоби масової інформації та імперію нерухомості.