13 травня 2020 року Верховною Радою України було прийнято законопроект 2571-д, також відомий як «антиколомойський». Здавалося, що це стане певним стабілізуючим фактором для української економіки, а також суттєвою перешкодою на шляху незаконного збагачення олігархів.
В першу чергу, згідно з документом, колишні власники ПриватБанку, а саме Ігор Коломойський і Геннадій Боголюбов, не зможуть повернути собі фінансову установу, а також отримати суттєву компенсацію від держави.
Прийняття цього закону було ключовою вимогою МВФ для надання Україні фінансової допомоги.
Події останніх тижнів, однак, вказують, що святкувати зарано. Все набагато гірше, ніж здавалось.
Олігарх Ігор Коломойський та його партнери, використовуючи свій вплив у судах та різних гілках державної влади, отримали декілька небезпечних перемог над ПриватБанком та НБУ. Нестабільна українська економіка потрапила в ще більшу скруту.
Згідно повідомленню видання “Finbalance”, 26 травня 2020 року Центральний апеляційний господарський суд задовольнив апеляційну скаргу ТОВ “Приватофіс” і зняв арешт з більш ніж 400 об'єктів нерухомості, які належать олігарху Коломойському та його партнерам. Більшість приміщень ПриватБанку, і зараз перебуває у власності «Приватофісу». Детальніше про «Приватофіс» можна дізнатись у нашій статті на kolomoisky.info.
Також, згідно цього джерела, 2 червня Верховний Суд за клопотанням АТ «Нікопольський завод феросплавів» закрив провадження в справі №910/13013/19. Завод, що належить Коломойському, має рішення суду на стягнення з ПриватБанку 22 млн грн..
У середу, 10 червня, в апеляційному суді розглядалось скасування забезпечувального заходу у справі братів Суркісів проти ПриватБанку, на суму 257 мільйонів доларів. Брати Суркіси – давні партнери Ігоря Коломойського та співвласники телеканалу 1+1.
Апеляція була подана Кабінетом міністрів, а саме Міністерством Юстиції України. Як результат, юристи ПриватБанку, не мали змоги приймати участь у слуханні і вплинути на процес, рішення було прийняте на користь братів Суркісів.
Антон Швець, один із співзасновників «Демократичної Сокири» повідомляє, що одразу після рішення суду на користь Суркісів, всі члени правління Приватбанку отримали повістки в прокуратуру в рамках справи про відмову сплачувати 257 мільйонів доларів.
Повістки були виписані на 5 червня, заздалегідь, до суду і до отримання траншу від МВФ, а видані лише 10 та 11 червня.
Кримінальна справа проти менеджменту ПриватБанку була ініційована міністром юстиції Денисом Малюською, адже справу і заяви в прокуратуру передала його пряма підлегла.
Транш допомоги від МВФ планувався спочатку на 5 червня, однак був відкладений, спочатку на 9, а потім на 11 червня. Коли кошти МВФ були передані Україні, представники Мінюсту та прокуратури почали діяти.
Уже на наступний день після отримання траншу від МВФ, 12 червня 2020 року, до Конституційного Суду України надійшло подання одразу 64 народних депутатів. Вони вимагають перевірити “закон про банки” на відповідність Конституції.
17 червня Фінансовий комітет Верховної Ради, більшість депутатів у якому мають зв’язки з Ігорем Коломойським, незадовільно оцінив роботу Національного Банку України і подали позов про відставку голови банку. Нагадуємо, що робота НБУ була високо оцінена міжнародними партнерами України.
Логіка і послідовність подібних рішень і дій вказують, що це спланована і синхронізована спецоперація декількох груп осіб, що займають найвищі державні посади і знаходяться під впливом Ігоря Коломойського та його партнерів.
Звичайно, що навіть вплив і контроль Коломойського обмежені. Наприклад, несподіваною світлою плямою стало рішення Верховного Суду на користь ПриватБанку, у справі проти братів Суркісів на мільярд гривень.
Але, все-рівно, стає зрозумілим, що Ігорю Коломойському та його партнерам взагалі не загрожує українське правосуддя. Павутина його впливу проникла занадто глибоко в українські державні інститути, а тому сподіватись можна лише на міжнародне право. Нагадуємо, що Ігор Коломойський знаходиться під слідством великого журі США (US Federal Grand Jury). Він підозрюється у відмиванні сотень мільйонів доларів з нерухомості на території США, особливо в штаті Огайо, повідомляє BuzzFeed News.
Народний депутат, політики, спортивний функціонер
Підприємець, співвласник групи «Приват»