Городовенко Віктор

Городовенко Віктор Валентинович

Суддя Конституційного суду

Народився 1968 року в Мелітополі.

Отримав освіту в Українській юридичній академії (зараз — Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого в Харкові). З 1993 до 2005 працював суддею в Мелітополі, спочатку в міському, а потім в міськрайонному суді, вже його головою. В 2005-му році перейшов до Апеляційного суду Запорізької області, одразу на посаду його голови. Очолював Апеляційний суд до 2017-го року.

На цій посаді він був звинувачений тодішнім прокурором Запорізької області Олександром Шацьким в сприянні розвалу справ місцевого Майдану, за розгін якого судили запорізьких топ-посадовців. Так, за словами Шацького, Городовенко ініціював перенесення слухання справи до іншої області – Кіровоградської, що ускладнило потерпілим та усім іншим учасникам процесу присутність в суді.

В листопаді 2017-го Віктора Городовенко було обрано до Конституційного суду за квотою з’їзду суддів. Як зазначають профільні експерти, Городовенко був обраний без конкурсу та реальної конкуренції, його виступ на з’їзді мав формальний характер. В лютому 2019-го року Віктор Городовенко став одним з суддів, які визнали неконституційним статтю 368-2 Кримінального кодексу, яка встановлювала відповідальність за незаконне збагачення.  Криміналізація незаконного збагачення була одним з зобов’язань України перед МВФ та європейськими інституціями.

avatar-img

Зв'язки з Коломойським

Городовенко входив до Другого сенату КСУ, який скасував на користь групи «Приват» норму закону про Національне антикорупційне бюро, що уповноважувала структуру позиватись до суду на відміну шкідливих та корупційних правочинів. Причиною стало звернення Запорізького заводу феросплавів, який входить до групи «Приват». Протягом 2014-2015 років феросплавний завод накопичував борги за спожиту електроенергію на загальну суму в 165 мільйонів гривень перед постачальною держкомпанією «Запоріжжяобленерго». НАБУ викрило злочинну схему зі списання цих боргів через договори з переуступки заборгованості, які оформили на пов’язану з міноритарними акціонерами «Запоріжжяобленерго» братами Суркісами фірму ХК «Енергомережа». НАБУ домоглося визнання угод про переуступку заборгованостей недійсними в господарських судах, після чого ЗФЗ звернувся до Конституційного суду.

На думку експертів, рішення КСУ з обмеження повноважень НАБУ було сумнівним через те, що суд фактично перебрав на себе функції касації в приватному спорі, право НАБУ звертатись до суду було хибно стлумачено суддями, як неправомірне представництво інтересів держави, та,фактично, судді позбавили країну дієвого механізму перешкоджання корупції.

Також Городовенко був одним з суддів КСУ, які закрили провадження з неконституційності закону 2004-го року про приватизацію держкомпанії «Укррудпром». Тоді, за цим законом, ключові фінансово-промислові групи країни, включно з «Приватом», отримали неринкові преференції при викупі корпоративних прав в гірничо-збагачувальних комбінатах.